Zveřejněné informace

1. setkání obcí, v jejichž názvu je strom – Hranice na Moravě – 14.10.2006

V sobotu 14. října 2006 pořádalo Město Hranice (34 910 obyv., Olomoucký kraj) a Společnost Patriot Olšovec jako součást Dne kultury na zámku 1. setkání obcí, v jejichž názvu je strom. Při této příležitosti pořadatelé vyhlásili téma „Hody 2006“. Soutěž měla tři samostatné kategorie: „Koláč“, „Slivovice“ a „Salát“. Naši obec na tuto akci přihlásil dnes již bývalý starosta pan František Tichý a do kategorie „Slivovice“ předal „hruškovici“. Hodovní koláčky pekla s paní Miladou Petříkovou Jarmila Tichá. Do kategorie „Salát“ byl vybrán speciální „salát z hrušek“ paní Jany Šumberové.

V rekonstruovaném Hranickém zámku, kde již osm let sídlí městský úřad, a kde se setkání uskutečnilo, byli přivítáni a představeni zástupci partnerských měst a jednotlivých „stromových obcí“. Kromě Hrušek se účastnily obce Buk, Bukovec, Březůvky, Lipov, Topolany, Olšovec, Bukovany, Dubčany, Vrbice, Hrabůvka, Malá a Hrubá Vrbka. Po slavnostním zahájení v obřadní síni jsme byli pozváni do kanceláře starosty PhDr. Vladimíra Juračky, který měl shodou okolností v Hruškách své předky. Zde si byli představeni hrušecký starosta František Tichý a starosta z Malé Vrbky František Hruška.

Odpoledne pak již dvoranu Hranického zámku zaplnili nejen hosté, ale i občané města, kteří chtěli vidět a pak i ochutnat soutěžní exponáty. Komise hodnotila celkem 57 vzorků jako např. Boží milosti, Štiavnický chodníček, Holandský perník plněný, Velhory, Vrbovské rezy, Řepánky, Hodové kolieska V salátech byl oceněn 2. místem „Salát z hrušek“, hrušecká „Hruškovice“ byla výborná a „Hodovní koláčky“ také moc chutnaly.

 

Fotografie

Diplom za 2. místo v kategorii „Salát“

Pamětní list

Recept na „Hrušecký salát s hruškami“, který obsadil 2. místo

(autorkou receptu je Jana Šumberová)

suroviny:

250 g hrušek

250 g jablek

200 g celeru

dvě lžíce majonézy, šťáva z 1/2 citronu, sůl, pepř, dvě lžíce ořechů, petrželka na zdobení

postup:

hrušky a jablka oloupeme a nakrájíme na kostky, celer nastrouháme, přidáme majonézu, citronovou šťávu, nahrubo nasekané ořechy. Poté osolíme, opepříme a vše dobře promícháme. Zdobíme zelenou petrželkou.
Výstava prací šikovných rukou – 1.10.2006

Letošní rok připravil zahrádkářům i zemědělským podnikům řadu nepříjemných překvapení. Nečekané zvraty počasí během roku se negativně podepsaly na množství i kvalitě většiny druhů plodin i okrasných květin. V obavě, že by se nesešlo dostatek výpěstků pro tradiční podzimní výstavu, rozhodli se její organizátoři, komise sociální a veřejného pořádku, změnit téma letošní výstavy.

Výstava, která se uskutečnila v neděli 1. října 2006 v budově základní školy, byla zaměřena  především na prezentaci ručních prací, řemesel i jiných dovedností našich občanů a dalších zájemců z blízkého i vzdáleného okolí. Návštěvníci si mohli prohlédnout obrazy, výšivky, malbu na hedvábí, keramiku, dřevořezby, květinové vazby, bonsaje, kaktusy, cukrářské výrobky, fotografie, dýňovou výzdobu dětí naší školy a jiné. Součástí výstavy byl i prodej některých vystavovaných výrobků a dětských knížek. Mnozí využili této příležitosti k nákupu hezkých vánočních dárků.
Tak jako každoročně byly vyhlášeny výsledky soutěže „O nejhezčí zahrádku nebo pěstěný trávník roku” a vítězové odměněni hodnotnými cenami.

Ráda  bych  poblahopřála vítězům soutěže a poděkovala všem občanům, kteří věnují pravidelné péči o své zahrádky mnoho času a energie. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě a zdárném průběhu výstavy.

Jana Šumberová

Fotografie


Víno a umění v Hruškách

 

Zajímavá kulturní akce, která byla dotována z Evropského fondu, proběhla v měsíci září v Hruškách. V pátek večer 8. 9. 2006 se sešli umělci různého zaměření z Moravy, Slovenska a Rakouska na Kulturně společenském centru, pobesedovali spolu a upřesnili si s pořadatelem, což byla Obec Hrušky, plán pracovního víkendu. Jednalo se o tvorbě na téma víno a lidová architektura v katastru Hrušek. Pak se odebrali do vinného sklípku starosty obce pana Františka Tichého, kde ochutnali hrušecké víno a někteří již zde vytáhli skicáře a fotoaparáty, aby se pokusili o první díla. V sobotu 9. 9. a v neděli 10. 9. je mohli hrušečtí občané zahlédnout, jak hledají vhodné náměty a tvoří v Hruškách nebo v okolí Hrušek.

Za čtrnáct dní, což bylo právě v sobotu 23. 9., se opět sešli, aby z těchto prací uspořádali výstavu. V 18 hodin v prostorách Kulturně společenského centra tuto zajímavou a pro Hrušky velmi významnou výstavu zahájil starosta obce pan František Tichý, který přivítal všechny přítomné a připomněl, že díla, která byla na tomto projektu vytvořena, budou budoucím generacím ukazovat Hrušky tak, jak vypadaly v roce 2006. Pak předal slovo Dr. Karlu Křivánkovi, který velmi zajímavě vyjádřil vztah umělce k vínu a poděkoval pořadatelům za výborně zorganizovanou akci.

Program vernisáže obohatili svým vystoupením podlužáčtí gajdoši MUDr. Jiří Holásek, Jan Huňař a Libor Svačina. Pan doktor Holásek je jedním z malířů, který se aktivně tohoto projektu zúčastnil. V programu přítomné účastníky vernisáže zasvěceně seznámil s gajdami a zahrál i na moldánky. Po shlédnutí výstavy pokračovala Beseda u cimbálu, zazpívali hrušečtí mužáci, zatančila malá skupina Old Stars Břeclav, zahrála cimbálová muzika Vŕzgňa, mistr České a Slovenské republiky moravský sommeliér Libor Nazarčuk velmi zasvěceně uvedl degustaci vín hrušeckých vinařů, byla provedena aukce vybraných děl a vydělanou částku věnovali umělci na další podobné kulturní akce v Hruškách. Jak umělci, tak návštěvníci sobotního večera hodnotili tuto akci velmi kladně. Umělci již na příští rok plánují podobnou akci s tématem hrušecké hody.

Výstava na Kulturně společenském centru je v Hruškách otevřena denně od 13.00 do 20.00 hodin do 20. 10. 2006.

 Jaroslav Švach

Fotografie